Skip to main content

Výstava: #SLOVO#JAZYK#KNIHA

Nová výstava #SLOVO#JAZYK#KNIHA v krajskej knižnici predstaví časopisy a knihy v mnohom odlišné a zároveň rovnaké. Ponúkne to pravé pre vaše zvedavé deti a vaše detské duše.
 
Oficiálne uznané národnostné menšiny žijúce na Slovensku hovoria iným materinským jazykom ako je slovenčina. Tieto menšiny sa svoj materinský jazyk snažia uchovávať aj prostredníctvom literatúry a tlače. Majú vlastné vydavateľstvá, alebo knižnice budujú dovezenými knihami zo zahraničia a z prekladov do slovenčiny. Časť z nich si budete môcť v Nitre pozrieť po prvýkrát na výstave v krajskej knižnici.
 
Výstava zapožičaná do Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti predstaví obrázkové knižky, povesti, knihy pre mládež, rozprávky či leporelá. Sú síce v rôznych jazykoch, ale zároveň majú spoločnú ideu: „v rozprávke spravodlivosť vždy víťazí, zlo býva potrestané, pravda sa nakoniec ukáže a dobrých sa všade veľa zmestí“.
 
Doktor Jajbolíto, Kráľ Drozdia brada, Baba Jaga a veľa ďalších bohato ilustrovaných kníh dospelákov prenesie do detstva a súčasným deťom ukáže kultúrne literárne bohatstvo rečí, ktoré možno započujú aj na našich uliciach. Nájdete tu vydania v pôvodnom jazyku a tiež preklady priamo do slovenčiny.
 
Prezentované národnostné menšiny: moravská, česká, ukrajinská, nemecká, rómska, srbská, ruská, rusínska, vietnamská, maďarská, poľská, bulharská, židovská, chorvátska.
 
Výstavu pripravil kolektív Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Knižnicou BIBIANY.
 
Termín: 5. 2. 2024 - 29. 2. 2024
Miesto: spoločenská miestnosť KKKK v Nitre, Fraňa Mojtu 18