Skip to main content

Čo číta... ilustrátor Martin Luciak

Aká bola moja prvá kniha, ktorú som čítal?

Prvá kniha, ktorú so prečítal celú, ak nerátam rozprávkové, bola Deti z Nového lesa z edície Stopy. A potom druhá, na ktorú si pamätám, bola Traja pátrači – Záhada miznúceho pokladu. Neskôr, keď som mal štrnásť rokov, som prečítal Hobita, potom nasledovali všetky knihy od Tolkiena a ja som naplno prepadol žánru fantasy.

Kedy som si obľúbil čítanie?

Nie som až taký vášnivý čitateľ. Prečítam tak dve až tri knihy za rok. Ale ak ma niečo pripútalo ku knihe v mladom veku tak to bola trilógia Pán prsteňov.

E-kniha alebo klasika?

Mám rád klasiku, vlastne som e-knihu ešte nečítal. Nemám ani čítačku a čítať knihu na mobile alebo tablete ma neláka. Robí mi problém čítať aj rukopisy kníh v PDF-ku, ktoré ilustrujem. V poslednej dobe si kupujem aj audioknihy, ktoré počúvam pri kreslení.

Deti a knihy?

Rodičia by svojim deťom mali kupovať knižky. Najmä tie pekne ilustrované a komiksy tiež. ;-)

Aký žáner mám rád?

Ako som už písal, cez Pána Prsteňov som sa dostal k fantastike a odvtedy mám rád všetky vymyslené mýtické svety - Zaklínač, Conan a pod., čiže epickú fantasy Sword & Sorcery. A vďaka ilustrovaniu a tvorbe obálok som objavil aj príbuzné žánre ako historické fantasy, urban fantasy, splater, horor. A vynikajúcich slovenských autorov Janko Iša, Martin Benkovič, Peter Jelínek, Lívia Hlaváčková a ďalší.

Čo čítam aktuálne?

Mám rozčítanú knihu Ostrov Bohýň od Juraja Červenáka zo série Černoknažník Rogan. Ale oveľa viac ma nadchli jeho knihy zo skoršieho obdobia Conan Nelítostný a Conan a dvanáct brán pekla, ktoré som prečítal na jar. Vrelo odporúčam!