Skip to main content

Výnimočné zážitky na Divadelnej Nitre v tomto roku už v júni

Medzinárodný festival Divadelná Nitra vstupuje do 33. ročníka s podtitulom nový pohľad/new view. Festival predstaví od 8. do 12. júna v hlavnom programe šesť inscenácií zo Slovenska, z Česka, Poľska a Maďarska a rozrastie sa i mimo hraníc Nitry, do Bratislavy a do Košíc. Predaj vstupeniek na hlavný program festivalu sa začal 18. apríla 2024. Do 2. mája budú mať diváci 20 % zľavu za včasný nákup.

Otváracím predstavením Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra v Nitre bude inscenácia pražského Divadla Na zábradlí Verejní nepriatelia. Text v úprave Jana Mikuláška a Dory Štědroňovej vychádza z publikovanej korešpondencie filozofa a aktivistu Bernarda-Henriho Lévyho a jedného z najvplyvnejších a najkontroverznejších francúzskych spisovateľov dneška Michela Houellebecqa.

Úplne po prvý raz sa v hlavnom programe nitrianskeho festivalu predstaví bratislavské Divadlo Ludus, a to s inscenáciou románu Édouarda Louisa História istého násilia. Francúzsky autor je predstaviteľom trendového žánru označovaného ako autofikcia. Spôsob rozprávania príbehu sa dokonale zrkadlí v jeho význame, keď sa výpoveď obete znásilnenia strieda s policajným výsluchom. Na tejto oceňovanej inscenácii spolupracovala aj Nitrančanka, talentovaná Daniela Mesárošová.

Česko-Slovensko ako štát už viac než tridsať rokov neexistuje. No vzťahy medzi dvoma krajinami, dvoma kultúrami a tisíckami rodín stále zostávajú veľmi živé. Potrebu ich reflektovať mali režiséri Jakub Vašíček a nitriansky rodák Šimon Spišák v koprodukčnej slovensko-českej bábkovej inscenácii s názvom Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko. Toto zábavné predstavenie je skvelým divadelným programom pre celú rodinu.

Zástupcom poľského divadla je tentoraz varšavský Nowy Teatr s provokatívnou inscenáciou a „brutálnou lekciou histórie“ Fóbia. Nowy Teatr patrí medzi najprogresívnejšie divadlá v Európe. Predstavenie Fóbia bude súčasťou bratislavskej časti festivalu a uskutoční sa v sále Činohry Slovenského národného divadla. Pre nitrianskych divákov zaistí festival autobusové spojenie na predstavenie a späť.

Maďarsko tentoraz reprezentuje produkcia Domu pre súčasné umenie Trafó z Budapešti pod názvom Spievajúca mládež. Je pomenovaná podľa propagandistického hliníkového súsošia z roku 1953. Autori inscenácie si všímajú paralely medzi udalosťami päťdesiatych rokov a snahami súčasného maďarského politického vedenia uchvátiť kultúru a umenie na šírenie nacionalistických a politicky extrémnych myšlienok. Inscenáciu bude hostiť košické kultúrne centrum a otvorená zóna pre umenie, kreativitu a spoluprácu Tabačka Kulturfabrik.

Slovenské národné divadlo reprezentuje na festivale slovenský debut českej režisérky Daniely Špinar Sme v pohode od amerického dramatika a komika Paula Rudnicka v hviezdnom obsadení – Gabriela Dzuríková, Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný. Inscenácia v štýle stand-up comedy na prvý pohľad provokuje a otvára kontroverzné témy, ale prináša aj príbeh o krehkosti lásky, pomyselný dialóg medzi svetom gejov z deväťdesiatych rokov minulého storočia a súčasnou queer generáciou, ale predovšetkým výpoveď o jedinečnosti vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Toto predstavenie uzavrie tohtoročný festival na scéne Starého divadla K. Spišáka.

Bohatý sprievodný program s voľným vstupom prinesie známe a obľúbené podujatia, ale i novinky. Tretí rok po sebe upriami festival pozornosť na dôsledky ruskej vojny na Ukrajine. V dvoch blokoch nazvaných Noc a deň pre Ukrajinu predstaví v sobotu 8. a v nedeľu 9. júna v nitrianskej synagóge dokumentárne filmy, ukrajinskú dramatickú tvorbu a vyzve na umeleckú participáciu tých obyvateľov Nitry, ktorí ušli pred vojnou z Ukrajiny na Slovensko. Súčasťou sprievodného programu bude aj tradičné multižánrové podujatie KníhKupecká, počas festivalu nebudú chýbať diskusie s tvorcami po predstaveniach ani diskusné podujatie v podobe Veľkej verejnej debaty, inscenované čítania či komunitné podujatia. Svojimi aktivitami sa predstavia aj iné projekty asociácie Aj toto je umenie, Darujem ti tulipán, Common Ground Dialogues, Divadelná Nitra pre školy.
Partnerské Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre a Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvedú svoje najnovšie inscenácie v rámci dňa Nitra pre Nitru.

Viac informácií a vstupenky na www.nitrafest.sk.

Časový plán programu si môžete pozrieť tu.